Historia

Elektryczność od zarania dziejów interesowała ludzi. Jednak dopiero w XIX wieku zaczęto prowadzić na tym polu badania, które z roku na rok przynosiły coraz większy postęp.

Z biegiem czasem udało się ustalić i opisać najważniejsze prawa rządzące elektrycznością. Przyczynili się do tego m.in. Georg Ohm, Gustav Kirchhoff, James Clerk Maxwell i wielu innych odkrywców.

Przełom  w całym temacie nastąpił przy  udziale Georga Ohma, który w 1827 roku określił wzajemne relacje pomiędzy prądem elektrycznym i różnicą potencjałów w przewodniku oraz odkrycie indukcji elektromagnetycznej w 1831 przez Michaela Faradaya i opublikowanie teorii elektryczności i magnetyzmu w traktacie Jamesa Clerka Maxwella Elektryczność i Magnetyzm z 1873.dysk faradaya

Dzięki pracy tylu wybitnych osobowości mogła nastąpić prawdziwa rewolucja. Nie trzeba było długo czekać na kolejne wynalazki jak telegraf czy żarówka Tomasa Edisona. W niedługim czasie na uczelniach zaczęto rozwijać kierunki związane z elektrotechniką.

Pod koniec XiX i na początku XX wieku wiedza dotycząca elektrotechniki radykalnie wzrosła. W 1882 roku Edison uruchomił pierwszą na świecie sieć elektryczną na wysoką skalę, która dostarczała 110 V prądu stałego do pięćdziesięciu dziewięciu klientów dolnego Manhattanu.

W 1887 Nikola Tesla wniósł zgłoszenia patentowe związane z konkurencyjną formą dystrybucji energii znanej jako prąd zmienny. W następnych latach miała miejsce zaciekła rywalizacja pomiędzy Teslą a Edisonem, dotycząca metody generowania i przesyłu energii, nazywana „Walką o prąd przemienny”. Prąd przemienny (AC) zastąpił w końcu prąd stały (DC) w produkcji i rozdziale energii, ogromnie rozszerzając zakres i podnosząc sprawność przesyłu energii elektrycznej.

Współcześnie wiemy już, że bez prądu nie byli byśmy w stanie już funkcjonować jako społeczeństwo. On po prostu jest. Rozwój technologii pozwala pozyskiwać energię elektryczną niemal z każdego źródła.

Do najbardziej popularnych elektrowni należą spalinowe, jądrowe, słoneczne, wiatrowe oraz wodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *