Elektro odpady

Odpady z elektroniki to prawdziwy problem dzisiejszego świata. Żyjąc w cywilizowanych krajach nie mamy właściwie do czynienia ze śmieciami. Nasze zainteresowanie tym tematem kończą się właściwie na wyniesieniu ich do śmietnika. Reszta odbywa się już poza naszym podwórkiem.

Niestety większość śmieci nadal trafia na wysypiska. Elektro odpady od wielu lat trafiają na wysypiska do najbiedniejszych krajów świata. Ilości są naprawdę ogromne.

źródło www.greenpeace.org
źródło www.greenpeace.org

Afryka i inne biedne kraje są wręcz zalewane elektro odpadami. Skala problemu zdaje się być niezauważalna a przemysł nadal nie reaguje na tą sytuację. Co więcej wciąć produkuje się coraz gorszej jakości produkty elektroniczne, których żywotność skraca się coraz częściej do okresu gwarancji.

Sytuację trochę poprawia prywatna gałąź gospodarki oparta o serwisy sprzętu komputerowego, agd czy rtv, lecz jest to zdecydowanie za mało. Wymuszone przez obniżające się ceny oraz agresywne kampanie medialne podejście ludzi do eksploatacji tych urządzeń tylko pogłębia problem. Wiele osób woli wydać kolejny tysiąc czy dwa na zakup nowego sprzętu niż 200 do 600 zł na jego naprawę. Każdy chce mieć nowszy ale nie zawsze lepszy lecz jedynie ładniej wyglądający smartfon, komputer czy telewizor.

Takie podejście będzie trudno zmienić ale jeśli się nie opamiętamy hałdy elektro śmieci będą również u nas elementami krajobrazu do którego będziemy musieli przywyknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *