Ekologia i komputery

Natknąwszy się ostatnio na raport odnoszący się do sytuacji starych komputerów postanowiłem poruszyć ten temat na naszej stronie. Z przedstawionego raportu wynika, że komputery są jednymi z bardziej szkodliwych urządzeń.

Dzieje się tak za sprawą tego, iż w procesie produkcji, który obejmuje nie tylko ich faktyczne składania ale również produkcję podzespołów potrzebna jest także olbrzymia ilość energii i wody do wydobycia odpowiednich pierwiastków, jak kadm, złoto, srebro, ołów, cyna, krzem, selen i wielu innych.

Niestety na tą chwilę wydobycie jest jeszcze dużo bardziej rozpowszechnione niż odzyskiwanie metali ze zużytego sprzętu.ekologia

Komputery maleją a rosnąca moc obliczeniowa sprawia, że są one coraz częściej wymieniane. Dodatkowo sytuację pogarsza masowa produkcja, spadające ceny oraz znacznie obniżająca się jakość a przez to trwałość produkowanego obecnie sprzętu komputerowego.

Chęć bycia pierwszym i najlepszym na rynku z jednej strony wprowadza wiele innowacji w produktach ale z drugiej powoduje nadmierną produkcję technologicznych bubli.

Z raportu wynika, że do wyprodukowania jednego komputera wraz z monitorem potrzeba 1,5 tony wody oraz 24 kg różnych związków chemicznych. Wydobycie tych związków to zużycie dużej ilości energii do której wyprodukowania potrzeba przynajmniej 240 kg paliw kopalnych.

Problemem również jest zdrowie ludzi pracujących przy produkcji plastikowych części komputerowych oraz to co faktycznie dzieje się z dużą częścią wycofanego z eksploatacji sprzętu.

Źródło: http://archive.unu.edu/update/archive/issue31_5.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *